Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty od kontrahenta, może skorzystać z "ulgi na złe długi”. Ulga ta jest dostępna zarówno w podatku dochodowym, jak i w podatku od towarów i usług (VAT).
W przypadku podatku dochodowego (PIT oraz CIT) możliwe jest zmniejszenie podstawy opodatkowania o wartość kwoty, która nie została uregulowana lub zbyta. Korektę można uwzględnić w zaliczkach podatkowych w ciągu roku lub w rocznym rozliczeniu, w którym mija 90 dni od terminu zapłaty. W momencie uregulowania płatności przez kontrahenta, przedsiębiorca ma obowiązek ponownego ujęcia kwoty do opodatkowania w okresie zapłaty.
W terminie 90 dni od dnia zapłaty można również skorygować podatek od towarów i usług. Aby skorzystać z ulgi na złe długi, wierzyciel musi być czynnym podatnikiem VAT na dzień złożenia deklaracji. W przypadku, gdy wierzyciel nie jest czynnym podatnikiem VAT, możliwe jest skorzystanie z ulgi na złe długi po spełnieniu dodatkowych warunków:
- wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego,
- wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym,
- wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów.
Korekty można dokonać w terminie do 3 lat od dnia wystawienia faktury, licząc od końca roku. Po uregulowaniu należności należy dokonać kolejnej korekty.