Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej, zaliczaną do spółek handlowych i kapitałowych. Działanie spółki reguluje Kodeks spółek handlowych, a czas jej trwania jest zazwyczaj nieokreślony, choć istnieje możliwość zawarcia umowy na czas określony.
Zalety:
- Spółka z o.o., w odróżnieniu od spółek osobowych, posiada osobowość prawną, co oznacza, że jest odrębnym bytem prawnym. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, która we własnym imieniu nabywa prawa, zaciąga zobowiązania, pozywa i może być pozwana. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedzialność zarządu w sytuacji, gdy majątek spółki nie wystarcza na pokrycie zobowiązań – w takim przypadku wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń od członków zarządu.
- Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 5 tys. PLN. Wyższa kwota kapitału zakładowego może zwiększać wiarygodność spółki. Kapitał zakładowy może być wniesiony zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej (tj. aport) np. nieruchomości.
- Koszty założenia spółki są stosunkowo niskie, obejmują kapitał zakładowy, koszty notarialne oraz opłaty sądowe. W przypadku minimalnego kapitału zakładowego, koszty notarialne wynoszą paręset złotych, a można je pominąć, zakładając spółkę w trybie S24.
- Wspólnik spółki wieloosobowej nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W momencie gdy jest zatrudniony na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną powstaje obowiązek opłaty składek ZUS.
- Podatek CIT dla spółek z o.o. wynosi 9% lub 19%. Z 9% podatku dochodowego mogą skorzystać spółki nowo powstałe spółki oraz tzw. mali podatnicy. Status małego podatnika można uzyskać, jeśli roczne przychody nie przekroczyły poziomu 2 mln euro.
- W spółce z o.o. może zostać powołany prokurent. Prokurent to osoba działająca na podstawie prokury, czyli swego rodzaju pełnomocnictwa. Dokładane uprawnienia oraz sposób wynagrodzenia prokurenta są ustalane indywidualnie. Prokurent nie ma takiej odpowiedzialności jak zarząd.
Wady:
- Sp. z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości, co jest bardziej skomplikowane i kosztowne niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest obowiązek składania corocznego sprawozdania finansowego. Sprawozdanie finansowe obejmuje zwłaszcza bilans, rachunek zysków i start oraz informację dodatkową.
- Zysk spółki może być opodatkowany dwukrotnie: podatkiem CIT, a następnie podatkiem PIT od dywidend wypłacanych wspólnikom. Wspólnicy w spółce mają prawo do udziału w zyskach. Jeśli spółka osiąga zyski, to wspólnicy mogą oczekiwać wypłaty dywidendy. By tak się stało, konieczne jest podjęcie decyzji, że przynajmniej część zysku zostanie przeznaczona właśnie na wypłatę dywidendy. Taka decyzja jest podejmowana w formie uchwały podczas zgromadzenia wspólników. Zgromadzenie spotyka się w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.
- Sp. z o.o. może korzystać z różnych produktów kredytowych, takich jak kredyty inwestycyjne czy obrotowe. Banki sprawdzają zdolność kredytową na podstawie danych finansowych, a czasem mogą wymagać zabezpieczenia kredytu np. pod postacią zastawu części majątku spółki.
- Wspólnicy mogą podjąć decyzję o zawieszeniu lub likwidacji spółki w
dowolnym momencie, a także rozważyć sprzedaż spółki, co polega na
przeniesieniu udziałów. De facto nie polega to na sprzedaży spółki, lecz
na sprzedaży praw własności.
Podsumowując, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to atrakcyjna forma działalności gospodarczej, oferująca liczne korzyści, ale wiążąca się również z określonymi obowiązkami i kosztami.
sobota, 31 sierpnia 2024
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wady i zalety
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Umowa o pracę a umowa zlecenie
Wybór między umową o pracę a umową zleceniem powinien być przemyślany i zgodny z charakterem wykonywanej pracy. Zawarcie umowy zlecenia, gd...
-
Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacania składek społecznych i Funduszu Pracy za jeden dowolny miesiąc w roku kalendarzowym (bez składk...
-
W przypadku rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, istnieje kilka ulg, które mogą wpłynąć na...
-
Kwota składki zdrowotnej dla osób rozliczających się w podatku dochodowym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od wyso...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz